Bronasto vedro iz Mušje jame

Sedem odlomkov bronastega vedra iz Mušje jame pri Divači predstavlja edine arheološke artefakte iz tega pomembnega najdišča, ki se hranijo v Sloveniji. Vse ostalo izjemno bogato gradivo, ki opredeljuje jamo kot kultni depo iz časa pozne bronaste dobe, je shranjeno v muzejih na Dunaju in v Trstu. Odlomki bronastega vedra, ki so bili tako kot ostalih več kot sto najdenih predmetov, namerno uničeni že pred odložitvijo v jamo, sestavljajo del vedra, ki je značilno za čas 13. stoletja pred našim štetjem.  Bronasta vedra in situle, ki so bila v času pozne bronaste in železne dobe na območju Slovenije pogosta, so lahko uporabljali ali pa so bila izdelana samo za votivno daritev ali grobni pridatek. Vedro iz Mušje jame je bilo izdelano iz debelejše pločevine, na podlagi česar lahko domnevamo, da se je uporabljalo in bilo kasneje votivno uničeno in darovano.