Igre moje mladosti
10. november 2021 ob 15:10 Muzejska galerija
Igre moje mladosti
Na gostujoči dopolnjeni razstavi Goriškega in Notranjskega muzeja Igre moje mladosti, ki je na ogled v Muzejski galeriji do 28. 11. 2021, lahko starši in otroci drug drugega popeljete v čarobni svet igrač. Ogledate si lahko doma izdelane igrače ter tiste, ki so stare 50 in več let. Stare igrače odlikujejo predvsem drugi materiali kot danes, nekoč so bile igrače večinoma iz pločevine, uporabljali pa so tudi les, papir, tekstil in razne kovine. Zelo zanimiva igrača je kovinska vzmet Slinky, ki jo danes poznamo v različnih materialih in barvah, ki pa ni nastala kot igrača. Vzmet je nastala v Philadelphii v času druge svetovne vojne, ko so izdelovali nove merilne inštrumente za ladje. Šlo je za napačen poskus, vzmet se je prekucnila po stopnicah in tako je nastala nova igrača, ki je še danes uspešnica. Posebna zgodba je povezana tudi z leseno puško. Puška je bila izdelana okrog leta 1946, z njo so v Solkanu paradirali pionirčki. Sedem let stari fantje so bili na čelu povorke, manifestacije za slovensko Gorico, ustavili so jih polno oboroženi Ameriški vojaki in jim ponujali žvečilne gumije. “Vojački” so uperili lesene puške proti Ameriškim vojakom in rekli, da se ne dajo, da jih ne bodo kar tako podkupili.
V posebni vitrini si lahko ogledate vrsto namiznih iger. Razvoj namiznih iger doživi pravo revolucijo v 20. stoletju, ko so se pojavile namizne igre ekonomske narave. Leta 1935 je založba Parker Brothers poslala na trg igro Monopoly, ki je precej vplivala na razvoj družabnih iger. Razstavljena je tudi ena najbolj prodajanih namiznih iger vseh časov, Naseljenci otoka Catan, pri kateri se ne kupuje z denarjem kot pri Monopoly-ju, temveč se menjuje s surovinami.
Vidite lahko igrače, s katerimi so se večinoma igrali fantje, spet z drugimi dekleta, ter tiste, ki so bile namenjene vsem otrokom. Plišaste igrače so bile na začetku iz drugačnih materialov kot jih uporabljamo danes, imele so kovinsko konstrukcijo (skelet) in so bile polnjene z žagovino, zato so bile trše.
Na razstavi se lahko preizkusite tudi v stari videoigri iz konca 70. let. Ogledate si lahko videoigre do vključno 3. generacije (približno do leta 1988), saj se je okrog le-teh zbralo veliko otrok in so predstavljale obliko druženja.
Razstavo smo dopolnili z igračami podjetja Mehanotehnika ter zbirko igrač zbirateljev Janeza in Marije Janežič. V posebni vitrini lahko preberete kratke pripovedi igrač. Pretresljivo zgodbo nosijo šahovske figure iz kruha, ki so bile narejene v fašističnem zaporu v Rimu. Kljub temu, da so v času druge svetovne vojne ljudje v koncentracijskih taboriščih in zaporih umirali tudi od lakote, so se ljudje odrekli nekaj kosom kruha, da bi lahko iz njega naredili figure. Človeškost jim je pomenila več kot hrana.
Nekatere igrače boste lahko odkrivali tudi s pomočjo tipanja, saj je del razstave namenjen tudi slepim in slabovidnim osebam. Razstavo dopolnjuje video predstavitev izbora iger na prostem, v kateri se izjave prelivajo v demonstracije nekaterih iger.
Kontakt
Naslov:
Kidričeva 19, 6000 Koper
Urnik Palače:
Torek - Sobota od 9h do 12.30h in od 13h do 17h
Nedelja in prazniki od 9h do 12.30h in od 13h do 17h
Ponedeljek, 1.1., 1.5., 1.11. in 25.12. zaprto.
Telefon:
T: 041 55 66 44