Carpaccio in Contarini

Naslov slike: Slavnostni prihod beneškega podestata Sebastiana Contarinija v Koper

Olje na platnu (205x154 cm)

Lokacija: Mestni muzej Sartorio v Trstu, Italija

Letnica: 1517

Platno prikazuje prihod Sebastiana Contarinija in obred ustoličenja za podestata v Pretorski palači v Kopru. Podestat je imel najvišji položaj v mestni upravi. Izraz podestà izhaja iz latinske besede potestas, ki pomeni avtoriteto, moč in suverenost. Za popolno razumevanje tega umetniškega dela moramo upoštevati, da slika uprizarja resničen dogodek v takratnem Kopru, naslikan iz glavnega vhoda stolnice, kjer se je najverjetneje nahajal škof v pričakovanju novega podestata. To je prvi skupinski portret na območju Istre.

Na sliki je Vittore Carpaccio dodal prizor iz vsakdanjega življenja v tedanjem mestu, z ljudmi na obrobju trga in z ženskami na balkonu, ki so navzoče pri tako pomembnemu dogodku. Ob podrobnejši analizi tega skupinskega portreta lahko opazimo prve namige beneškega vedutizma, ki je nastopilo dvesto let pozneje.